Robert Važan

Aj peniaze hlasujú vo voľbách

Vo voľbách nehlasujú len ľudia. Peniaze majú hlas tiež, hoci to nie je nikde otvorene napísané. Peniaze nakúpia médiá, kúpia im reklamu a bezplatnú distribúciu, zaplatia spin doktorov a think tanky, aby zásobovali médiá propagandou, najmú si internetových trolov, aby písali oceány komentárov, kúpia na čiernom trhu ukradnuté dáta alebo neverejné dokumenty štátnej správy, zaplatia agentov provokatérov a falošných svedkov, aby zdiskreditovali politických protivníkov, prípadne naverbujú gaunerov, aby ich fyzicky atakovali. Podarí sa im takto ovplyvniť ľudí vo voľbách, čo de facto znamená, že peniaze môžu hlasovať.

Pre všetky tieto praktiky už existujú na Slovensku príklady. Cigániková bola fyzicky napadnutá. Politici PS takisto. Žiak aj otvorene pred kamerami. Kisku agent provokatér natáčál skrytou kamerou a snažil sa ho naviesť ku kompromitujúcim vyjadreniam. Fico mal tlačovku s neverejnými dokumentami z Finančnej správy kým Matovič citoval zo súkromných správ zo Sulíkovho telefónu. Nepohodlných policajtov sa snažili zastaviť falošnou výpoveďou o manipulácii s vyšetrovaním. Hlas podporovali nové bezplatné noviny s miliónom výtlačkov na každé vydanie. Ruskom platené médiá a ich slovenské prívesky dlhodobo robia reklamu kolaborujúcim politikom.

Peniaze hlasujú vo voľbách v každej demokracii. Niekde majú väčší vplyv, niekde menší. Po posledných voľbách je jasné, že na Slovensku si peniaze môžu kúpiť väčšinu v parlamente a celú vládu. Občania majú len obmedzený vplyv na to, čo vláda robí.

Peniaze nestoja vždy proti občanom. Niekedy majú záujmy, ktoré sa zhodujú so záujmami občanov. Tak to bolo v deväťdesiatych rokoch, keď sem tiekli demokratizačné peniaze zo západu, pretože na západe chceli, aby tu bola stabilita a so západom kompatibilný demokratický systém. Prítok demokratizačných peňazí sa ale už dávno zastavil. Zahraniční majitelia predali médiá miestnym oligarchom. Neziskovky sa museli začať obzerať po iných zdrojoch financovania. Naopak zosilnel tok peňazí od oligarchov, mafie a z Ruska. Preto teraz máme koalíciu zlodejov, mafiánov a ruských kolaborantov.

Možno si myslíte, že pohŕdam voličmi, podceňujem ich a znevažujem ich vôľu. Nuž, pravda je, že si myslím, že väčšina ľudí sú idioti, ale to nie je znevažovanie lež realistické zhodnotenie situácie. Prieskumy v Európe aj v Amerike ukazujú, že veľké percento ľudí (15-35%) si stále myslí, že Slnko sa točí okolo Zeme. Nerobím si srandu. Mnohí ľudia sú naozaj takí hlúpi. Pozrite si tabuľku 7-1 (hlavne stĺpec EÚ) z prieskumu amerického NSF. Teraz iný príklad. Rusko na Ukrajine vedie imperialistickú vojnu a dobrá polovica Slovákov si myslí, že Rusko je tu obeť. Nikto nečaká, že bežný človek bude rozumieť diplomacii alebo vojenskej stratégii, ale povedzte mi, aký hlúpy musí byť človek, ktorý nedokáže pochopiť ani to, kto je nepriateľ? Už len to, že polovica Slovákov úprimne verí na nadprirodzené bytosti (súdiac podľa popularity náboženstva a verejných vyjadrení "veriacich") napriek všetkému vzdelaniu a dostupnosti informácii na internete, svedčí o veľmi vlažnom vzťaku ľudí k realite a faktom. Takže áno, ľudia sú hlúpi a peniaze si preto ich hlas môžu pomerne ľahko kúpiť.

Hlúposť je samozrejme relatívna. Aj naši proruskí idioti vytriezvejú, keď na ich dom dopadne ruská raketa. Aj keď niektorým nepomôže ani to. Spomeňme si na toho idiota z východej Ukrajiny, ktorý mal dieru v dome z východnej strany a aj tak tvrdil, že mu dom zbombardovala ukrajinská armáda, lebo to hovorili v ruskej televízii. Takíto sa preberú až keď sa budú dobití prizerať ako ruský vojak znásilňuje ich dcéru. Problěm je v tom, že vtedy už môže byť príliš neskoro na to, aby mohli niečo zmeniť. Inými slovami, všetci ľudia vidia realitu, ale väčšina nedovidí za horizont vlastných bezprostredných skúseností.

Napriek tomu posledné voľby nie sú tragickým obratom k horším časom. Áno, dopadli zle, ale zle dopadli všetky voľby od nežnej revolúcie. Na Slovensku sa strieda jedna zlá vláda s druhou. Politici kradnú, klamú, buzerujú nevinných občanov a robia jednu hlúposť za druhou. Kvalita života sa na Slovensku napriek tomu zlepšuje, pretože ľudia využívajú osobnú slobodu, aby riešili nakopené problémy. Práve zachovanie slobody je kľúčové pre udržanie a zvyšovanie prosperity.

Vláda samozrejme bude robiť všetko preto, aby občianske slobody obmedzila. Toto tiež nie je nič nové. Občianske slobody postupne obmedzujú všetky vlády on novembra '89. Aj keď EÚ v minulosti, hlavne pred prijatím Slovenska do únie, obhajovala občianske slobody na Slovensku, teraz tiež pracuje na ich obmedzovaní, najnovšie snahou zakázať všetku šifrovanú komunikáciu naprieč celou úniou (aby štátna umelá inteligencia mohla kontrolovať všetku vašu komunikáciu a hľadať zámienku prečo vás dať zavrieť).

Tým sa dostávam k finálnej pointe. Neustále okresávanie občianskych slobôd je samozrejme jednosmerná cesta, ktorá bude mať niekde (veľmi nešťastný) koniec. Hlúposť je spočiatku nenápadná choroba, ale jej posledné štádium je smrť. Tu by ste mohli zapochybovať, prečo by peniaze chceli ísť týmto smerom? Nie sú za nimi ľudia, ktorí chcú žiť? Opomeňme teraz trhovú a mocenskú súťaž, ktorá tlači všetkých hráčov k čoraz agresívnejšim ťahom, pričom žiaden hráč sám osebe nemá kontrolu nad dlhodobými dôsledkami. To je síce pravda, ale vysvetlenie je podľa mňa jednoduchšie. Mocní ľudia neveria na šťastnú a spravodlivú budúcnosť. Oni sa len chcú poriadne nažrať skôr než to tu všetko ľahne popolom.

K tomuto koncu síce smerujeme (zdanlivo) nevyhnutne, ale ide to pomaly a to je dôležité. Nejaký čas to bude fungovať a zatiaľ sa môžeme pokúsiť vymyslieť, ako to ešte na poslednú chvíľu otočiť.