Robert Važan

Čo ak nechcem ísť na strednú školu?

Nie každý chce ísť na strednú školu. Mňa sa to teda už netýka, lebo som štyridsiatnik, ale pre môjho syna, ktorý je teraz ôsmak, je to relevantná otázka. Bol som pred pár dňami na stretnutí rodičov v miestnom CPP (Centrum poradenstva a prevencie). A aj táto otázka sa tam preberala.

Na stretnutí boli mimochodom štyria rodičia s dvoma zamestnancami CPP. Super neefektívne. Ale zas CPP robí aj individuálne konzultácie a testy, čo je ešte menej efektívne. Všetci rodičia mali ôsmakov, ktorí zvažujú bilingválne 5-ročné školy (jediné školy, kam zoberú ôsmakov). Proste starostliví rodičia, dobré rodiny. Väčšina rodičov na to kašle.

Povinná školská dochádzka

Ale späť k nášmu problému. Na Slovensku je 10-ročná povinná školská dochádzka (§ 19 Školského zákona). Základná škola má deväť ročníkov, takže jeden ročník strednej školy je povinný. Stredná škola ako taká povinná nie je, ale systém je zjavne spravený tak, aby vás prinútil niektorú strednú školu aspoň začať.

Prečo neísť na strednú školu?

Prečo by niekto nechcel ísť na strednú školu? U nás je to tým, že samostatné štúdium programovania je jedna z možností a to nastavuje latku, pod ktorú nechceme ísť. Prečo ísť študovať textilnú výrobu alebo za vodára, keď sa môže človek sám naučiť programovať a mať sa dobre? Toto eliminuje väčšinu škôl na Slovensku. Zmysluplné je hlásiť sa len na relatívne dobré školy. Ale tam vás nemusia prijať, lebo u všetkých takýchto škôl dopyt vysoko prevyšuje voľné miesta.

Ľudia majú aj iné dôvody. Najčastejšie sa stredná škola nepáči náboženským sektám (lebo dlhšia škola často znamená menej detí). Niektoré deti majú postihnutie, ktoré komplikuje návštevu strednej školy. Najväčšiu skupinu ale asi tvoria tí, ktorí by na strednú školu aj chceli ísť, ale nezobrali ich na preferovanú školu a teraz chcú radšej stráviť rok prípravou na nové prijímačky než chodiť na podradnú školu, ktorú nemajú záujem dokončiť.

Ako funguje slovenský systém

Prvé, čo vám odporučia učitelia aj ľudia z CPP, je strategický výber škôl na prihláške. S tým je ale kopec problémov. Študenti nemajú krištáľovú guľu, ktorá by im prezradila ich šance na tej-ktorej škole. K dispozícii sú len štatistiky prihlášok a prijatých (ktoré sú mimochodom neúplné, tak si ich preverte vo výročných správach škôl) a niekedy viete časť bodov na prijímačkách predvídať podľa priemeru známok. Testy sú lotéria do poslednej chvíle. Hlásiť sa môžete iba na dve školy, čo vám nedáva veľa priestoru na vyváženie rizík. V praxi to znamená, že buď robíte kompromisy v kvalite škôl a riskujete, že miniete životnú príležitosť, alebo ste nekompromisní v ambíciách, ale riskujete, že vás nezoberú ani na jednu.

Tento kompromis tam je aj v prípade, že si druhú školu vyberáte ako záložnú pre prípad, že vás nezoberú na tú, ktorú preferujete. Máte si druhú školu vybrať tak nenáročnú, že sa tam zaručene dostanete? Alebo máte trvať na dôstojnej úrovni aj v prípade druhej školy za cenu, že prijatie nie je zaručené? Mne sa vôbec nepáči takýto systém, ktorý nabáda študentov, aby pre istotu mierili nižšie. Taký systém nutne plytve talentom.

Ak vás nezoberú ani na jednu školu, čo nikoho neprekvapí, lebo mnohé školy berú len 5% záujemcov, tak hneď podáte odvolanie. Ak totiž prijatý uchádzač ponuku odmietne, čo sa bežne stáva, keď je prijatý na lepšiu školu, tak tým uvoľní svoje miesto pre iného záujemcu. Školy ale toto voľné miesto neponúknu automaticky inému záujemcovi. Ponúkajú ho len tým, ktorí sa odvolali. Tu môžete naraziť na dilemu, keď vás zoberú len na horšiu z dvoch škôl. Máte odmietnuť horšiu školu, podať odvolanie na tej lepšej a riskovať, že vás neprijmú cez odvolanie a tým pádom nebudete prijatí nikde? Alebo máte prijať ponuku horšej školy a stratiť šancu, že vás cez odvolanie prijmú na tú lepšiu? Väčšine študentov sa oplatí ísť v tomto prípade na istotu, lebo odvolanie prejde len málokomu.

Donedávna bolo možné hlásiť sa na ľahké talentové odbory ako záložné riešenie. Idea bola, že ak vás nezoberú na gymnázium, budete si rok niečo kresliť na umeleckej škole a o rok skúsite prijímačky znova. To už teraz nefunguje. Prijatie na talentový odbor musíte akceptovať alebo odmietnuť skôr než vôbec robíte prijímačky na netalentové odbory. Ak ho akceptujete, prijímačky na netalentové odbory už robiť nemôžete. Na talentové odbory má teda zmysel sa hlásiť iba ak sú lepšie než netalentové. Ak zrovna nie ste umelec, ktorého by talentový odbor naozaj lákal, oplatí sa vám hlásiť sa už len na bilingválne 5-ročné odbory, ak vám teda nevadí, že budete o rok starší od spolužiakov.

Dali ste si teda prihlášku na dva decentné netalentové odbory a nezobrali vás ani na jeden. Čo teraz? V takej situácii si už môžete vybrať len z tých škôl, ktoré nenaplnili kapacitu, čo sú bez výnimky tie najhoršie školy na Slovensku. Na stretnutí CPP som sa pýtal, čo sa stane, ak si žiak deviateho ročníka žiadnu strednú školu nevyberie. Nedostal som jasnú odpoveď, ale pochopil som toľko, že systém na vás bude zlý. Strednú školu vám proste pridelia, pravdepodobne tú najhoršiu v okolí. Ak na ňu nebudete chodiť, je to porušenie zákona a rodičov budú čakať brutálne sankcie za neplnenie povinnej školskej dochádzky, vrátane trestného stíhania podľa § 211 Trestného zákona.

Nekonvenčné riešenia

Je tu možnosť prihlásiť sa na strednú školu v zahraničí, napríklad v Českej republike. Stále si musíte odkrútiť aspoň rok povinnej strednej školy, ale máte širší výber škôl a potenciálne by tam mohli byť k dispozícii alternatívne formy plnenia povinnej školskej dochádzky, ktoré by vám mohli vyhovovať. Toto je ale zložitá téma a ja som to zatiaľ neskúmal, lebo pre ôsmakov je to zbytočná komplikácia. Uvidíme, či z toho niečo bude v deviatom ročníku.

Ak chcete decentnú školu s relatívnou istotou, že vás zoberú, sú tu ešte súkromné stredné školy, predovšetkým súkromné gymnáziá. Nevýhoda je, že sa pravdepodobne budete sťahovať a školné vás za 4 roky vyjde toľko, čo nové auto. Nie je to teda ideálna prvá voľba. Skôr druhá škola v poradí, ak sú pre vás priemyslovky neakceptovateľné a na štátne gymnázium vás nezoberú. Ak v prihláške uvediete dve štátne školy a na žiadnu vás nezoberú, môžete to stále skúsiť na súkromnej škole skrz mechanizmus nenaplnenej kapacity. Mnohé súkromné školy ale kapacitu naplnia a ak aj nie, stále musíte prejsť prijímačkami a pravdepodobne vám zostanú na výber len tie najdrahšie školy. Toto nie je spoľahlivé záložné riešenie.

Čo tak študovať dištančne a flákať to s cieľom vyletieť po roku zo školy? Takéto akože-dištančné štúdium by vám umožnilo robiť, čo chcete, napríklad pripravovať sa znova na prijímačky na vašu preferovanú školu alebo študovať samostatne informatiku. Dištančné resp. externé štúdium je síce definované zákonom, ale čo som pozeral v praxi sa využíva na pár školách hlavne na 2-ročné doplňujúce štúdium, čo je pre naše potreby irelevantné. Individuálny vzdelávací program na Slovensku funguje len na základnej škole. Na strednej škole vám ho povolia iba ak má študent zdravotné problémy. Ja momentálne neviem o žiadnej škole, kde by sa dal dištančne preflákať posledný rok povinnej školskej dochádzky.

Pozor na prestupy

Keď už sme pri tom druhom pokuse o prijatie na preferovanú školu, pri čítaní kritérií prijatia na štúdium, ktoré školy zverejňujú na svojich stránkach, som úplne v každej škole narazil na podmienku, že "uchádzač nie je študentom inej strednej školy". Ja to chápem tak, že medzi školami nemôžete prestúpiť len tak, že na novej spravíte prijímačky a zo starej proste odídete. Vyzerá to tak, že prestup medzi školami je úplne iný proces než prijatie absolventa základnej školy. Podrobne som to neskúmal a možno to zle chápem, ale na prvý pohľad to vyzerá hrozivo. Ak vás raz zoberú na jednu strednú školu, už vás nezoberú na žiadnu inú. Vaša druhá škola v poradí môže byť pasca, z ktorej sa už nedostanete.

Optimálna stratégia

Nech to skúšam akokoľvek, nevidím tam žiadnu schodnú cestu, ako sa vyhnúť povinnej školskej dochádzke na strednej škole. Optimálna stratégia je pravdepodobne hlásiť sa len na jednu náročnú školu a na druhom mieste sa hlásiť na relatívne ľahkú školu, na ktorej ste ochotní aspoň rok vydržať. Ak takú nájsť neviete, posledná možnosť je súkromná stredná škola, čo môže byť aj preferovaná voľba, ak máte viac peňazí než trpezlivosti. Ak sa náhodou nedostanete ani na druhú školu v poradí, môžete skúsiť zostávajúce voľné miesta na súkromných školách. Dobrodružné povahy môžu skúsiť strednú školu v zahraničí na rozšírenie svojich možností. Tak či onak si to ale odmakáte. Systém nemá žiadne zjavné diery.