Digitálny žiak post-mortem
Keď sa Digitálny žiak rozbiehal, povedal som, že sú to vyhodené peniaze, ale keďže sa to už nedalo zastaviť, odporúčal som kúpiť notebook a hneď po kúpe prepísať predinštalovaný Windows Linuxom. Tak som aj spravil a tu je súhrn kixov v projekte, na ktoré som tým ešte natrafil.
Ako sa dalo čakať, notebooky za túto cenu boli samé šunky. Stolný počítač s porovnateľnou cenou by bol výkonnejší, pohodlnejší a mal by dlhšiu životnosť. Podarilo sa mi zohnať HP 250 G10 s 8GB RAM (stále málo), 256GB NVMe (tiež málo) a celkom decentným (na pomery notebookov) procesorom. Veľkou slabinou bol displej, lebo žiaden notebook v tejto cenovej hladine nemá IPS, čo je mimochodom u študentov vážny fail, lebo učiteľka a spolužiaci pre zlé pozorovacie uhly nič neuvidia a nebude možná žiadna spolupráca medzi študentami ani odborné vedenie učiteľom.
Zistiť kompatibilitu s Linuxom bez možnosti notebook si vyskúšať bolo nesmierne ťažké. Jediný výrobca, ktorý nie je čínsky a publikuje ako-tak detailné špecifikácie, je HP. Všetko ostatné boli mačky vo vreci aj s čínskym malvérom. Ani pri HP sa mi nepodarilo všetko preveriť v špecifikácii, tak kúpa bola riziko, ale mal som šťastie a Linux sa hladko nainštaloval. Ak teda nerátam štandardné skákanie cez prekážky v BIOSe. Predinštalovaný Windows odpočíva v pokoji odzálohovaný na externom disku.
Keď už sme pri skákaní cez prekážky... Notebook sa nedal kúpiť online. Bolo treba prísť osobne, ako keby ste išli na úrad (lebo štát tak proste funguje), a v našom prípade hneď trikrát. V predajni (Datart) mi na email neodpovedali, telefón nedvíhali a notebook sa nedal ani zarezervovať online, tak som si pozrel, kde je notebook na sklade, a šiel som osobne len aby som sa dozvedel, že na mňa nemajú čas, lebo "je vás veľa", a že si mám rezervovať termín. Samozrejme, že je nás veľa, keď štát organizuje takéto masovky a ešte aj znemožní online nákup. Druhý raz som bol chorý, tak som poslal synovu mamu, ktorú vyhodili, že ona nie je uvedená na žiadosti o dotáciu (ktorú som vypĺňal ja a teda je tam moje meno), lebo však kto by čakal, že dieťa má dvoch rodičov. Až na tretí raz sa mi podarilo vec vybaviť. Štát proste vie zariadiť, aby to bolo ako behanie po úradoch, aj keď všetko realizujú súkromné firmy. To som ešte mohol byť rád, že som vôbec niečo kúpil, lebo ako ma upozornil predavač, ešte pár mesiacov dozadu museli otáčať zákazníkov pre drobné chyby v mene (mne chýbal dĺžeň nad o).
Predavač mal rezervovanú celú hodinu na vybavenie papierov spojených s predajom. Okrem iného aj na uzavretie zmluvy. Ak chcete dotáciu, musíte uzavrieť zmluvu s dákou dovtedy pre vás neznámou organizáciou zvanou "Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky". To je inak plné meno Digitálnej koalície, pološtátnej organizácie, ktorá si teraz na svojej stránke gratuluje, že "Digitálny žiak prekonal všetky očakávania". Veru, prekonal vsetky moje obavy. Ako som tam tak čakal na vybavenie papierovania, začítal som sa do zmluvy a zistil som, že Digitálna koalícia si tam napísala fascinujúce veci:
Čl. 7, ods. 4: Digitálna koalícia má právo odstúpiť od Zmluvy aj ak Žiak verejne prezentuje nepravdivé, nepresné alebo neúplné informácie o projekte Digitálny žiak a zasahuje do dobrej povesti Digitálnej koalície nepravdivými skutkovými tvrdeniami.
Vidíte dobre, oni si do zmluvy narovinu napísali, že ich nie je možné kritizovať. Stačí, že poviete niečo "nepresné" alebo "neúplné", a už vám hrozí pokuta 350€. Toto bude určite dáka super transparentná a dôveryhodná organizácia, čo poviete? Ešteže ja nie som Žiak ale rodič, tak môžem na Digitálnu koalíciu kydať koľko chcem.
Čl. 5, ods. 3: Žiak bude dbať o to, aby akýmkoľvek možným spôsobom podporoval projekt Digitálny žiak a zvyšoval všeobecné povedomie o činnosti Digitálnej koalície (...)
Tu si zas udelili právo požadovať od študentov bezplatnú prácu a bezplatnú reklamu. Premýšľam, ako si to predstavoval právnik, ktorý toto písal. Čo to bude v praxi znamenať?
Čl. 7, ods. 3: Ak Žiak ... dobrovoľne zničí alebo znefunkční Zariadenie ..., má Digitálna koalícia právo odstúpiť od Zmluvy a tiež právo na vrátenie Digitálneho príspevku.
Hmm, a keď preplácnem Windows Linuxom, môže to byť považované za zničenie alebo znefunkčnenie? Podľa mňa je to upgrade, ale viem si živo predstaviť, že dáky zástupca Microsoftu (ktorý je členom Digitálnej koalície) by to chcel prezentovať ako porušenie zmluvy.
Nechce sam mi vypisovať všetky pikošky v zmluve, tak len stručne:
- "Digitálna koalícia môže komunikovať so Žiakom prostredníctvom ... kontaktných údajov poskytnutých pri registrácii ..." Tu si udelili právo neobmedzene spamovať študentov.
- "Žiak je povinný používať Zariadenie ... v súlade s účelom ... po celú dobu existencie a funkčnosti Zariadenia." A čo ak v tom čase už nebude študentom?
- "V rozpore s účelom ... je aj odstránenie akéhokoľvek označenia Zariadenia (samolepka) ..." Čo ak samolepku strhne zlomyselný spolužiak?
Keď ma už nebavilo dvíhať obočie nad ustanoveniami zmluvy, obzeral som sa po predajni a sledoval som predajcov ako namotávajú bezradných rodičov na zbytočnosti ako je predplatné na antivírus alebo predĺžená záruka. Tipujem, že takýto upsell biznis tvorí polovicu zisku v Datarte.
Predajca nalepil na notebook samolepku, fixkou na ňu naškriabal synovo meno a hneď ho aj rozmazal rukou. Zabalil notebook aj s papiermi do krabice a lúčil sa so mnou slovami "nech slúži". Nuž, slúžiť na niečo bude, ale peniaze by bolo lepšie minúť na stolné počítače v školách, ktoré by sa používali na každej hodine. To by aktuálne naplnilo účel projektu.