Robert Važan

Ako poslať podnet na políciu emailom?

Podávanie anonymných oznámení na políciu emailom by mala byť samozrejmosť. Ale možno sú naši policajti tak zaneprázdnení, že si ďalšiu prácu radšej pýtať nechcú.

Aj ty hľadáš mejlovú adresu polície? Musím ťa sklamať. Žiadna elektronická schránka dôvery neexistuje. Ale existujú adresy, kde to môžeš aspoň skúsiť.

Emailov, telefónnych čísiel a adries má polícia neúrekom. My ale hľadáme jeden univerzálny email, na ktorý sa dá poslať hocičo a oni to potom prepošlú na správne oddelenie (a dúfajme že nie do koša).

Najbližšie, ako sa k tomuto ideálu viem dostať, sú emaily skupiny pre styk s verejnosťou rozdelené podľa okresu.

Takýto univerzálny emailový kontakt šetrí čas a navyše umožňuje anonymne podania. Policajti predsa len vedia lepšie, pod ktorý odbor čo patrí, tak si to môžu interne preposlať.

Email je asi najrýchlejšia forma písomnej komunikácie. Papierové "schránky dôvery", ktoré niektoré časti polície prevádzkujú, sa predsa len používajú príliš ťažko. Treba tam ísť osobne a človek musí mať vytlačený podnet.

Samozrejme, niekedy človek musí ísť na políciu osobne, ale častokrát chcete dať len tip na miesto, kde je ľahké vystriehnuť malého zlodejíčka alebo kde sa permanentne porušujú zákony. Zvyšok si policajti môžu zistiť sami.

Žiadne garancie, že konkrétna emailová adresa polície bude fungovať, ti dať nemôžem. Skús šťastie.

So spätnou väzbou od polície to tiež nie je ideálne. Žiadne správy o tom, čo je s mojím prípadom. Pritom by stačil jeden stručný email. Keď ma niečo zaujíma, musím zavolať a samozrejme musím vedieť komu zavolať.