Robert Važan

Alternatívy Amazonu pre knihy

Amazon (ten v UK) je v konečnom dôsledku asi ten najlepší zdroj anglickej literatúry. Všetky ostatné služby majú veľké mínusy.

Kupujem kopec kníh. Viem, že je to staromódne, ale pre malé deti je tvrdá kniha oveľa lepšia než obrazovka. Hlavne pred spaním. Pekných kníh v slovenčine je dosť v hociktorom kníhkupectve. Knihy v angličtine som doteraz kupoval z Amazonu, pretože je to najjednoduchšie a je tam všetko. Ale slušne to koštuje, tak hľadám alternatívy.

Amazon si účtuje okrem ceny samotnej knihy ešte $3.99 za každú položku v košíku a $3.99 za odoslaný balík. Pri väčšom počte menších knižiek tie poplatky môžu zdvojnásobiť celkovú cenu. Takto ošklbáva len medzinárodných zákazníkov. V USA má nižšie alebo nulové sadzby.

Pri objednávaní z Ameriky sa platí importné clo. Nie je až také vysoké, ale navyšuje to už aj tak vysokú cenu. No a kvôli clu treba vybavovať papiere, pretože balík od Amazonu zastavia colníci hneď po doručení na Slovensko.

Dodanie na Slovensko trvá nehorázne dva mesiace. Ak by som to chcel rýchlejšie, poplatky budú ešte vyššie. Premýšľam, aký to má zmysel, evidovať milióny nespracovaných objednávok. To predsa Amazonu nemôže prinášať úspory.

Mohol by som proste použiť anglický Amazon. Žiadne clo a dodanie do dvoch týždňov. Ale cena je prekvapujúco vyššia. Anglický Amazon chce od Slovákov £3.49 za každú položku a £5.69 za celý balík. Aktualizácia: Toto už neplatí a anglický Amazon je teraz najvýhodnejší zdroj anglickej literatúry.

Barnes & Noble je ďalšie veľké kníhkupectvo v Amerike. Pozeral som ceny a sú ešte drahší. Tak neviem, ako chcú konkurovať Amazonu.

Na Slovensku zopár obchodov ponúka knihy v angličtine. Majú ale slabý výber, nedá sa vyhľadávať podľa veku dieťaťa a nedá sa nahliadnuť do knihy. Také kníhkupectvo je zbytočné, pretože detské knihy sa predsa nekupujú podľa recenzií. Kupujú sa ako hračky. Chcem si ich riadne prezrieť.

Mohol by som najskôr hľadať na Amazone a potom pozrieť to isté na Slovensku, ale spravidla danú knihu na Slovensku nenájdem. Ak ju náhodou nájdem, je drahšia než z Amazonu aj so všetkými poplatkami. Ako keby slovenské kníhkupectvá iba preberali tovar z Amazonu a ešte si prihadzovali vlastné provízie.

Tak mi ešte zostávajú kamenné kníhkupectvá. Netrpia obmedzeniami tých virtuálnych. Majú síce zúfalo úzky výber, ale aspoň zopár štandardných knižiek by sa tam nájsť mohlo. Inak zostávam pri Amazone.