Robert Važan

Ako nám Korona dala ochutnať z budúcnosti

Epidémia je to najlepšie, čo sa nám v poslednom čase stalo. Ľudia trávia menej času v práci a v zápche a viac času s rodinou. Okolo Vianoc nás čaká baby boom koronadetí. Máme čistejší vzduch a šetríme životné prostredie. Ľudia začali znova počúvať odborníkov. Práca, štúdium a nakupovanie sa robí z pohodlia domova. Internet vyrovnáva rozdiely v príležitostiach a normalizuje ceny nehnuteľností. Ekonomika sa modernizuje a automatizuje závratným tempom. A pre všetky tie hygienické opatrenia sme ešte aj zdravší.

Práca z domu

Ja som už pred 15-timi rokmi vysvetľoval manažérom, že cestovať každý deň do kancelárie je hlúposť. Kancelárska práca sa má robiť z domu, kde má človek viac pohodlia a ušetrí na cestovaní. Je lacnejšie prenášať bity po Internete než prevážať zadky v autách a autobusoch.

Manažéri to vtedy nechceli počúvať. Výhovorky sa len tak sypali. Potrebujeme komunikovať! Ľudia nebudú zodpovední! Ak to schválim tebe, zrazu to budú chcieť všetci! Online komunikácia nefunguje dobre! Každá výnimka je problém navyše! V skutočnosti tam šlo vždy len o paranoju šéfov, že bez nepretržitého dohľadu nebude nikto pracovať. Proste mikromanažment. Plus obsesívna predstava, že produktívny zamestnanec je zadok medzi stoličkou a monitorom.

Ja som si eventuelne prácu z domu vyhádal. A neskôr som začal podnikať, čím som si prácu z domu vynútil. Väčšina ľudí ale ďalej chodila pomalou a drahou dopravou do stiesnených a drahých kancelárií. A zrazu príde jeden vírus a to, čo som ja a mne podobní márne presadzovali dve desaťročia, sa za pár dní stalo samozrejmosťou. Utópia. To už nemohlo byť lepšie.

Rodina

Keď zavriete všetkých ľudí doma, čo asi tak budú robiť s toľkým voľným časom? PornHub hlási zvýšenú návštevnosť. Lebo niekedy naozaj nie je čo iné robiť. A nie je to len PornHub. Na lásku pri všetkej tej práci a cestovaní jednoducho nezostáva čas. A teraz ten čas ľudia majú. Tak sa môžeme tešiť, že takto o 9 mesiacov, teda okolo Vianoc, budú plné pôrodnice. Baby boom koronadetí.

No a tí, ktorí už deti majú, si na ne konečne našli čas. Doteraz to bolo tak, že rodičia chodili do práce, aby zarobili peniaze, ktoré potom dali učiteľom a výrobcom hračiek, lebo sami na deti nemali čas, lebo museli chodiť do práce. Ja už dlho hovorím, že toto je nezmysel a rodičia by sa mali venovať deťom osobne, lebo to je pre deti hodnotnejšie a ešte je to aj lacnejšie. Rodičia sú jediní, ktorí svoje deti naozaj ľúbia a naozaj pre ne spravia všetko. To nemôžete očakávať od profesionálne chladnej učiteľky.

Automatizácia a informatizácia

Viete, čo je najväčšou brzdou automatizácie a informatizácie? Staré zvyky. V informatike máme problém, že síce existuje kopec vymakaných technológií, ale nikto ich nepoužíva, lebo ľudia len veľmi pomaly menia svoje návyky. A ešte svoje staré návyky odovzdávajú ďalším generáciám. Celé IT odvetvie sa už desaťročia snaží presviedčať ľudí, aby používali modernejšie technológie. Snažíme sa, aby sa všetko ľahko používalo, vyzeralo to pekne, nevyžadovalo to inštaláciu, dalo sa to ľahko nájsť a fungovalo to rýchlo a spoľahlivo. Všetko preto, aby sa minimalizoval odpor ľudí k zmene a urýchlila sa adopcia. Márne.

A teraz príde jeden vírus a v priebehu pár týždňov zariadi to, čo všetci informatici a marketéri nedokázali za niekoľko desaťročí. Ľudia sa masovo presunuli z kamenných obchodov do tých internetových. Učia sa pracovať a študovať na diaľku a využívať naplno nástroje, ktoré k tomu slúžia. Výrobné firmy reorganizujú prácu tak, aby si vystačili s menším počtom ľudí alebo aby sa dala časť práce urobiť z domu. Kde existujú príležitosti na automatizáciu, tam sa teraz automatizuje.

Životné prostredie

Toľko sa toho nahovorilo o zelenej ekonomike a medzitým koncentrácia CO2 v atmosfére rok čo rok rástla. Prišiel vírus a zmena k lepšiemu je taká výrazná, že sa dá vidieť z meteorologických satelitov. Tento vírus je naozaj zelený. Za pár týždňov vyriešil to, čo nedokázali za niekoľko desaťročí vyriešiť politici a ekonómovia.

Ekonomika

Iste, dnes vám každý povie, že epidémia zdecimuje ekonomiku. Ja by som to nebral tak pesimisticky. Každý stratený predaj v kamennej predajni je nahradený ekvivalentným predajom cez Internet a následnou donáškou. Akurát na Internete je to pohodlnejšie, lacnejšie, je tam širší výber a podrobnejšie informácie o produkte. Každé stratené miesto v kancelárii je nahradené ekvivalentnou prácou z domu, ktorá je navyše menej zaťažujúca pre dopravu, šetrí výdavky na kancelárie a šetrí ľuďom čas, čím dvíha reálnu produktivitu práce. Poznávacie zájazdy, školenia a kiná boli nahradené bohatým obsahom na Internete. Občas nejaká firma zbankrotuje, ale to len znamená zmenu majiteľa, očistenie od dlhov a reorganizáciu. To platí predovšetkým pre firmy, ktoré spravujú budovy a iný dlhodobý majetok. Ekonomika nekolabuje. Len sa modernizuje a reorganizuje. Každá zmena má svojich víťazov a porazených. A práve tých porazených, napríklad majiteľov obchodov a kancelárií, teraz počujeme nariekať.

Výroba je iná káva. Ja už dlho hovorím, že posielať ľudí makať do práce je hlúposť. Pracovať majú stroje. Ľudskou prácou sa má šetriť. Ekonómom to ale nevysvetlíte. Oni modernej technológii nerozumejú. Pre každý ekonomický problém majú len jedno riešenie: poslať ľudí makať. Starí otrokári. Ešte aj teraz počas epidémie majú problém to pochopiť. Snažia sa udržať zamestnanosť za každú cenu, aj keby tí ľudia mali len vykopať jamu a zase ju zahrabať. Okolnosti ale nútia aj ekonómov, tých starých otrokárov, robiť niektoré veci správne. Pracuje menej ľudí. Práca sa reorganizuje tak, aby výroba, čiže reálna ekonomika, fungovala napriek menšiemu počtu pracujúcich. V praxi to znamená nejakú formu automatizácie. Štát rozdáva peniaze ľuďom, ktorí nepracujú. Reálna ekonomika, čiže výroba, sa oddeľuje od zamestnanosti a od finančnej ekonomiky, teda naťahovania sa o peniaze. Teraz len nech funguje výroba a peniaze poriešime neskôr. Je to správne, ale ekonómovia to stále vnímajú len ako krízové riešenie a nedokážu v tom vidieť dlhodobú stratégiu.

Spravodlivosť

Prosperita nie je len o výkone. Často záleži viac na rovnomernom rozdelení výstupov než na celkovom výkone ekonomiky. Práca z domu a diaľkové štúdium vyrovnávajú príležitosti. Dnes sa pre dobrú prácu alebo školu nemusíte sťahovať do drahej Bratislavy alebo väčšieho mesta. Aj v tej poslednej dedine sa dostanete na Internet a cez Internet k dobrej práci a štúdiu. Bratislavčanom to zároveň znižuje náklady na život, pretože nižší tlak na bývanie v hlavnom meste znamená nižšie ceny bytov.

Automatizácia, ktorú diaľkové štúdium umožňuje, odbúrava posledné prekážky, ktoré nám bránili poskytovať vysokoškolské vzdelanie každému, kto má oň záujem. Výdavky sa presúvajú z internátov a jedální na to, čo je dôležité: vzdelávací obsah. Diaľkové štúdium je zároveň otvorené aj tým, ktorí musia popri štúdiu pracovať. Ak by to takto šlo ďalej, časom vzdelanie už nebude o tom, kto si to môže dovoliť, ale o tom, kto chce.

Pravda a odbornosť

V posledných rokoch bolo v móde kydať na odborníkov pri každej príležitosti. Boli tu celé anti-vedecké hnutia od UFO po chemtrails. Konšpirátori popularitou konkurovali médiám. Politici hovorili, že ľudia majú plné zuby odborníkov. To všetko skončilo s príchodom vírusu. Odborníci sú dnes pozorne sledovanými celebritami. Vlády uisťujú, že sa riadia radami odborníkov. Ľudia sa učia čítať grafy. Politici používajú výrazy ako reprodukčný faktor vírusu. Veda je opäť v móde. A ako bonus ešte aj zavreli kostoly.

Zdravie

Áno, vírus je nebezpečný a pre niektorých ľudí smrteľný. Fakt ale je, že protiepidemiologické opatrenia zachránili ďaleko viac ľudí, než koronavírus zabil. Máme menej dopravných nehôd a menej pracovných úrazov. Čistejší vzduch znamená menej zdravotných problémov aj úmrtí. Chrípke by inak v tomto období podľahli stovky ľudí. Máme menej stresu, viac spánku, lepšiu stravu a viac podpory od príbuzných, čo všetko prospieva zdraviu. Epidémia má teda paradoxne pozitívny vplyv na zdravie a dĺžku života.

Čo bude ďalej

Epidémia je hotová utópia. Nič lepšie sa nám v poslednom čase nestalo. Vírus to ale za nás nemôže ťahať večne. Ochromia ho karanténne opatrenia a dorazí ho vakcína. Staré kádre už teraz plánujú ako zvrátiť všetok pokrok a dostať celý svet do pôvodného žalostného stavu. Ako prvé sa otvárajú kamenné obchody, aby sme v nich mohli márniť čas impulzívnym nakupovaním predražených produktov z obmedzeného výberu a popri tom sa mohli ešte aj nakaziť. Šéfovia sa už tešia na deň, keď vám budú znova dýchať na krk. Politici a ekonómovia vymýšľajú dotačné schémy pre pracovné miesta, aby nahnali ľudí do práce a zbrzdili automatizáciu. Skutočný boj sa ešte len začína. Teraz ide o to, koľko z dosiahnutého pokroku budeme vedieť udržať aj po epidémii. O časť pokroku určite prídeme, ale aspoň sme si spravili výlet do budúcnosti a videli sme, ako to jedného dňa bude fungovať. Užívajte si to, kým to trvá.