Robert Važan

Prečo vám nikto nedá trvalý pobyt

Trvalý pobyt má nečakané legálne následky. Schválením trvalého pobytu dáva majiteľ bytu určitú záruku za vašu finančnú zodpovednosť.

Predtým než som si kúpil vlastný byt, prešiel som v Bratislave množstvom podnájmov. Keďže v Bratislave som trávil celý pracovný týždeň a spravidla aj víkend, dosť ma žralo, že na úrady som musel cestovať mimo Bratislavy. Nikto mi nechcel dať v Bratislave trvalý pobyt. Prečo to tak bolo som pochopil až keď som si kúpil vlastný byt.

Zvažoval som možnosť podnájmu izby vo svojom byte a na rad prišla otázka, či poskytnem niekomu trvalý pobyt. Vlastne som rovno zvažoval, že by som mohol za malú odmenu poskytnúť trvalý pobyt samotný pár desiatkam ľudí, čo by prinieslo slušné peniaze a prenajať by som potom nemusel nič. Skúmal som legálne riziká takéhoto obchodu a veru že tam riziká sú a nie malé.

Problémy prídu v momente, keď má niekto nesplatený dlh, hoci aj 20€, a tento sa dostane k exekútorovi. Exekútor si vyhľadá súčasný trvalý pobyt dlžníka a napochoduje do bytu s cieľom skonfiškovať jeho majetok. Štandardne sa predpokladá, že obyvateľ bytu vlastní 1/N majetku v byte, kde má trvalý pobyt N ľudí.

Ak by existovali od všetkého bločky, dalo by sa dokázať, že dotyčný nevlastní v byte nič, ale bločky od všetkého si nebude nikto odkladať. Exekútor navyše pôjde po najľahšie vydražiteľnom majetku, teda zoberie počítač inému obyvateľovi bytu aj keby existovali indície, že dlžník v byte vlastní niečo iné. Dôkazné bremeno je v tomto prípade na vlastníkovi počítača. Nemáte bločky? Smola.

No a keďže ľudia hľadajúci trvalý pobyt sú práve tie neviazané typy, ktoré ľahko zabudnú niečo zaplatiť, poskytnúť trvalý pobyt desiatkam takýchto típkov bude mať za následok, že pravdepodobnosť exekúcie sa priblíži 100%.

Takýto neštandardný spôsob získania trvalého pobytu môže byť považovaný za obchádzanie zákona. Dať pobyt príbuznému je jedna vec. Ponúkať verejne takúto službu hocikomu je druhá vec. To už vyzerá na nezákonné podnikanie.

Kedysi existovala možnosť získať trvalý pobyt bez konkrétnej ulice, t.j. na občianskom bol proste napísaný trvalý pobyt "Bratislava". Toto medzičasom zrušili.

Ideálne by bolo, keby sa dal trvalý pobyt proste ohlásiť bez nutnosti dokladovať vlastnícky alebo nájomný vzťah k bytu. V mnohých krajinách to tak funguje. To by ale museli zrušiť tie drastické pravidlá exekúcie. Plus možno ďalšie zmeny v zákonoch, ktoré momentálne predpokladajú, že získať trvalý pobyt je ťažké.

Na Slovensku je proces kupovania bytov motivovaný do veľkej miery mizernou kvalitou zákonov upravujúcich prenájom bytov. Trvalý pobyt je časť problému. Kruté dane a vysoké riziko pre obe strany tiež nikoho nemotivujú prenajímať byt. Momentálne je najlepšie riešenie proste kúpiť byt. Tým sa všetky tieto problémy riešia.

PS (Dec 2019): Možno som niekoho týmto článkom inšpiroval, lebo sa tu vyrojilo viacero firiem, ktoré ponúkajú trvalý pobyt za mesačný poplatok. Tieto firmy to majú zariadené tak, aby ich exekúcia neohrozovala, napríklad ponúkaním trvalého pobytu na mieste, kde reálne nikto nebýva a nič tam nie je.