Robert Važan

O tragédii rodičovského dôchodku

Rodičovský dôchodok je materializácia konzervatívnej predstavy o rodine, konkrétne takej, že deti sú dobytok, ktorý sa chová na to, aby z nich bol finančný prospech. Dá sa síce z neho odhlásiť, ale keď to skúsite, tak zistíte, že vám systém kladie do cesty nezmyselné prekážky, čo je zas realizácia konzervatívnej stratégie obmedzovania slobody prostredníctvom nepohodlia.

Rodičovský dôchodok je samozrejme úplne zbytočný, pretože rodičia, ktorí si to zaslúžia, už od svojich detí podporu dostávajú. Navyše, rodičia, ktorým na svojich deťoch záleží, peniaze od detí vôbec nechcú a ešte im dajú aj všetko čo sami majú. Rodičovský dôchodok je tak užitočný predovšetkým pre rodičov, ktorí si ho nezaslúžia. Toto je legislatíva špeciálne nadizajnovaná pre podporu páchateľov týrania, zanedbávania a zneužívania detí.

Ľudia majú rôzne dôvody, prečo chcú odmietnuť poskytnúť rodičom rodičovský dôchodok. Niektorí boli zneužívaní, týraní alebo zanedbávaní, keď boli deťmi. Niektorí majú rodičov, ktorí sú zločinci, asociáli alebo z nejakého iného dôvodu nehodní akejkoľvek podpory. A mnohí sa proste nechcú cítiť ako dobytok chovaný pre hospodársky prospech.

Pre človeka, ktorý bol v detstve týraný, je rodičovský dôchodok tak strašne neakceptovateľný, že hrozilo, že niektorí ľudia sa odsťahujú z krajiny vyslovene preto, aby nemuseli svojim rodičom posielať žiadne peniaze. Preto bola do systému pridaná možnosť odhlásiť sa z rodičovského dôchodku. Je to ale spravené tak, aby toto odmietnutie bolo čo najkomplikovanejšie, aby ho využilo čo najmenej ľudí. Predkladatelia zjavne chcú, aby rodičovský dôchodok bol vyplácaný, či už sa to deťom páči alebo nie.

Dve najľahšie cesty, ako vyplniť potrebné tlačivo, sú buď ísť osobne na pobočku Sociálnej poisťovne, čo vás stojí behanie po úradoch, alebo alternatívne odoslať tlačivo cez portál Sociálnej poisťovne, čo vás zase stojí vybavovanie elektronického prístupu do Sociálnej poisťovne. Teraz nechám bokom fakt, že vám Sociálna poisťovňa neumožní prístup len tak cez občiansky preukaz. Aj tento prístup musíte aktivovať osobnou návštevou pobočky.

Formulár od vás bude chcieť, aby ste doň zadali rodné čísla rodičov a dátumy narodenia. Sociálna poisťovňa tieto informácie už má, ale to nie je pointou formulára. Formulár nemá informovať poisťovňu. Účelom týchto položiek vo formulári je vytvoriť prekážky pre vyplnenie a odovzdanie tlačiva. Na to, aby ste zistili tieto údaje, si potrebujete zohnať svoj vlastný rodný list, čo, ak ho nemáte odložený, znamená ďalšie behanie po úradoch.

Plus vypĺňanie množstva údajov so sebou nesie riziko, že sa niekde pomýlite a celé vaše podanie bude neplatné a nepodarí sa vám zabrániť tomu, aby Sociálna poisťovňa vašim rodičom rodičovský dôchodok posielala.

Keď už sa vám toto všetko predsalen podarí preskákať a tlačivo úspešne odovzdáte aj so správne vyplnenými údajmi, čaká vás ešte dodatočná povinnosť každých päť rokov odovzdávať toto tlačidlo znova, pretože ak to nespravíte, po piatich rokoch sa Sociálna poisťovňa na prejav vašej vôle vykašle a rodičovský dôchodok začne posielať znova.

Pre ľudí, ktorí boli v detstve zneužívaní, to musí byť skutočný zážitok nastavovať si pripomienku týkajúcu sa ich rodičov. Títo ľudia by totiž na svojich rodičov najradšej zabudli. Konzervatívci im to v žiadnom prípade nechcú dovoliť.

Ja osobne dúfam, že niektorá z nasledujúcich vlád tento nezmysel čo najskôr zruší.