Oheň (nevus flammeus) a ako sa ho zbaviť
Kde a ako na Slovensku vyliečiť oheň (nevus flammeus)? Píšem vlastnú (pozitívnu) skúsenosť. Pridávam množstvo informácií, ak ste ešte o možnosti liečby nepočuli.
Mal som kedysi znamienko na tvári a to poriadne veľké. Červený fľak cez celé líce. U nás to lekári nazývajú nevus flammeus, ľudovo oheň. Po anglicky sa tomu hovorí port wine stain.
Je to síce neškodné, ale veľmi neestetické. Sú to nadbytočné cievy. Objavuje sa to hlavne na hlave a na krku. Je to vrodené, ale nie dedičné.
Keď som bol ešte malý, lekári netušili čo s tým (mnohí to netušia dodnes). Vtedy existovala len liečba intenzívnym pulzným svetlom (IPL = intense pulsed light). Pulzné svetlo má drastické vedľajšie účinky, tak som celkom rád, že ma vtedy nikto neliečil. Ešte aj dnes sa vyskytujú šarlatáni, aj takí s honosnými titulmi, ktorí stále ponúkajú liečbu pulzným svetlom. Pozor na nich. Človek musí vedieť byť otravný a vypytovať sa cez telefón na technológiu. Najlepšie je zistiť si meno prístroja a vyhľadať si ho na internete.
Medzitým pokročila technológia a objavila sa liečba laserom. Laser má len jednu frekvenciu a tak sa dá zacieliť presne na tkanivo, ktoré je na danú frekvenciu citlivé. V tomto prípade ide o laser zacielený na hemoglobín v krvi. Krv sa zohreje, od krvi sa zohrejú cievy a následkom tepla odumrú. Telo následne mŕtve cievy zlikviduje bežným hojivým procesom.
Človek síce dva týždne vyzerá ako keby stretol Mika Tysona, ale potom zostane koža svetlá, ako keby na nej nikdy nič nebolo. Presnejšie povedané, zostane taká po niekoľkých kolách liečby, lebo jedno sedenie nikdy nestačí. Ešte jedno časové obmedzenie je v tom, že terapia sa musí robiť v zime a človek sa musí vyhýbať slnku celé predchádzajúce leto.
Problém je v tom, že laser sa musí presne dávkovať. Príliš málo a nebude mať účinok, lebo cievy to prežijú. Príliš veľa a zohrievaná krv zovrie, roztrhne cievy a telo na to zareaguje tvorbou strašidelnej štruktúry jaziev... Kvôli tomuto si treba dávať veľký pozor, ku komu človek ide na liečbu. Laser sa navyše testuje na malom nenápadnom mieste skôr než sa aplikuje na celú plochu.
Nie je laser ako laser. Na oheň sa spravidla používa 585nm laser. Boli robené testy s Nd:YAG, ale zatiaľ to vyzerá, že tento laser je príliš nebezpečný. Účinkuje rýchlejšie ako 585nm laser, ale súčasne vyžaduje veľkú opatrnosť zo strany lekára. Zariadenia rôznych výrobcov majú rôzny výkon pri tých istých parametroch a líšia sa svojimi vlastnosťami, tak sa ich neoplatí striedať. Ja už som mal liečbu robenú pomocou Candela VBeam, čo je 595nm laser, tak by som s tým mal pokračovať. Ešte existujú kadejaké vychytávky ako napr. chladenie aplikované na kožu tesne pred zásahom laserom, ale o tom sú stránky výrobcov.
Na Slovensku je veľa laserových centier. Kedysi ich tak veľa nebolo. Ja som si vtedy vybral Chironax v Piešťanoch. Bol som s nimi spokojný a tak to tam teraz idem dotiahnuť do víťazného konca. Oheň liečia aj v PARACELSI (Candela VBeam), na klinike Esthetic (Nd:YAG), Mediskin (Nd:YAG) a asi aj mnohí ďalší. Výhoda kliniky v Piešťanoch je cena. Závisí to od veľkosti ohňa, ale vo všeobecnosti je Chironax veľmi lacný. Mne v roku 2010 účtovali 33€/sedenie za oheň pokrývajúci polovicu líca. Teraz, keď je to menšie, ma to vyšlo na 25€.
Hovorí sa, že liečba trvá 4-5 sedení. Ja to skôr odhadujem na 8 sedení, kým sa to úplne odstráni. Na druhej strane, ja som mal problém s 1mm výrastkom na ohni, ktorý neumožňoval odstrániť oheň zo svojho okolia, až kým nebol výrastok chirurgicky odstránený. Tým sa to trochu natiahlo. Absolvoval som okolo 5-6 sedení a oheň je už takmer preč. Ten 1mm výrastok mi v Chironaxe odstránili za 10 minút s 1cm jazvičkou, ktorú teraz už takmer nevidno. Zostáva mi zopár sedení a budem hotový.