Angličtina je jediný svetový jazyk
Svet potrebuje jeden spoločný jazyk. Kedysi bolo niekoľko kandidátov pre túto rolu, takže človek ovládal jeden alebo dva miestne rodné jazyky a potom niekoľko takzvaných „cudzích jazykov“, ktoré sa učili v škole. Tento viacjazyčný stav sveta bol neefektívny a bolo otázkou času, kedy bude jeden z konkurenčných jazykov dominovať. Angličtina túto súťaž v podstate vyhrala. Už neexistujú žiadne relevantné cudzie jazyky. Existuje len jeden globálny jazyk a tým jazykom je angličtina.
Ak mi neveríte, zvážte nasledovné:
- Angličtina je rodným jazykom pre 400 miliónov ľudí a pre odhadom 1,1 miliardy ľudí je druhým jazykom. Zaujímavý tu nie je celkový počet, ale skôr pomer v počte ľudí, pre ktorých je angličtina druhým vs. rodným jazykom.
- Angličtina je nová lingua franca sveta, či už lámaná alebo plynulá. Medzinárodná obchodná komunikácia prebieha takmer výlučne v angličtine.
- Vedecké práce vychádzajú takmer výlučne v angličtine. Používanie akéhokoľvek iného jazyka znamená obrovskú stratu citácií, čo si vedci nemôžu dovoliť.
- Angličtina je jazykom technológií. Softvér je najprv vyvíjaný v angličtine a až potom lokalizovaný.
- Angličtina je jazykom odborníkov, ktorí potrebujú pre svoj odbor jednu globálnu terminológiu. V dôsledku toho sú vzdelávacie zdroje v špecializovaných oblastiach tiež primárne v angličtine.
- Angličtinu používajú globálne komunity, ktoré nie sú dostatočne veľké na to, aby sa rozdelili do národných skupín. Dokonca aj tam, kde existujú národné komunity, sa angličtina používa na výmenu medzi nimi na globálnych fórach.
- Diplomatická komunikácia, dokonca aj čínska a ruská, prebieha v angličtine, najmä pri osobných stretnutiach.
- Aj keď sa Európska únia veľmi snaží byť viacjazyčná, v Bruseli sa hovorí len niekoľkými jazykmi a jednoznačne dominuje angličtina, pretože mnohí národní zástupcovia neovládajú žiadny iný jazyk (samozrejme okrem svojho rodného jazyka) a tlmočníci sú prekážkou v komunikácii.
Možno si myslíte, že je to dočasné a iný jazyk môže nahradiť angličtinu. Potenciálny alternatívny globálny jazyk však musí byť výrazne dotovaný, pretože sieťové efekty silno zvýhodňujú etablovaný jazyk. Iba Čína je dostatočne bohatá na to, aby mohla realizovať takú masívnu investíciu a už teraz vám môžem povedať, že je nulová šanca, že sa svet naučí čínštinu, jeden z najťažších jazykov na svete so znakovým písmom, keď svet už beztak zápasí s pomerne jednoduchou angličtinou. Angličtina je nielenže dominantná, ale takou aj zostane.