Čo všetko môžete mať zadarmo
Asi už viete, že na Internete sa dá sem-tam zohnať niečo zadarmo. Ale vedeli ste, že zadarmo môžete mať prakticky všetko, ak investujete (naozaj malé) množstvo času a úsilia? Tu je stručný sprievodca najpopulárnejšími bezplatnými službami na Internete.
Nie je zadarmo ako zadarmo. Služba je v princípe zadarmo, ak za ňu väčšina ľudí nič neplatí. Mnohé služby ale majú spoplatnené doplnky, reklamy, reštriktívne podmienky použitia alebo pýtajú dary. To je v poriadku. Sú to všetko dočasné obchodné modely, ktoré premosťujú prechod na novú ekonomiku voľne šíriteľného obsahu. Pokiaľ je to možné, v tomto texte preferujem služby, ktoré sa čo najviac blížia ideálu: žiadne reklamy, voľná licencia, ekonomická a ekologická prevádzka a neziskový charakter.
Preferenčne menujem služby v slovenskom jazyku, ale vedieť po anglicky sa naozaj oplatí, pretože v angličtine je toho k dispozícii rádovo viac. Ak po anglicky neviete, použite prekladač.
Softvér
Na prístup k Internetu musíte zaplatiť za počítač, ale za softvér už platiť nemusíte. Ako operačný systém poslúži Linux, napríklad ten od Ubuntu (cz, en). Stiahnete ho zdarma z Internetu, nahráte na USB kľúč, zasuniete do počítača, reštartujete počítač a odtiaľ to už beží samo. Linux už v sebe obsahuje aj najčastejšie používané appky. V podstate by mohol stačiť prehliadač Firefox, lebo všetko ostatné nájdete na Internete. Ideálne v kombinácii s uBlock Origin, ktorý vás zbaví takmer všetkej reklamy na Internete. Vyhľadávanie bez špehovania, cenzúry a voliteľne bez reklám vám dopraje DuckDuckGo. Čo sa týka bežne používaných appiek, spomenul by som prehrávač videa a hudby VLC a kancelársky softvér LibreOffice (cz, en).
Bezplatné komunikačné nástroje sú bežná vec, ale tu nastavujem vyššiu latku a očakávam, že nástroj bude bez reklám a s maximálnym zabezpečením proti špehovaniu. Tieto kritériá spĺňa emailová služba Tutanota, sieť Wire (vhodná aj pre profesionálne použitie v malej firme) a náhrada za SMS a telefonovanie Signal, prípadne WhatsApp.
Kreatívnych nástrojov je kopec, napríklad Gimp pre editovanie fotografií, Inkscape pre vektorovú grafiku, Blender pre 3D, Audacity pre spracovanie zvuku, MuseScore (cz, en) pre noty. Softvér pre programátorov je takmer univerzálne zdarma, pretože tam to všetko začalo.
Informácie
Celý Internet slúži ako veľká knižnica literatúry faktu pre všetky oblasti a na viacerých úrovniach odbornosti. Komerčné stránky sú ale plné reklamy, dostupné pod reštriktívnou licenciou, sú často neaktuálne alebo jednostranné a keď zaniknú, zoberú so sebou všetok svoj obsah. Preto sa symbolom kvalitného obsahu na webe stala Wikipédia (sk, cz, en), ktorej obsah je spravidla aktuálny a vyvážený. Wikipédia je bez reklám, nesnaží sa vám nič predať a na rozdiel od iných stránok nehrozí, že zajtra zanikne.
Keď sa človek chce dozvedieť o nejakej oblasti viac, stojí za to pohľadať wikiknihu (sk, cz, en) alebo inú online knihu namiesto skákania medzi článkami Wikipédie. Pre definície slov, ktoré nestoja za článok na Wikipédii, môžete konzultovať Wikislovník (sk, cz, en). Špeciálne spomeniem ešte Wikikuchárku (sk, cz, en), Wikicitáty (sk, cz, en) a detské encyklopédie Wikijunior.
Mapy sú dostupné z viacerých zdrojov za cenu reklám. Veľmi kvalitnou nekomerčnou alternatívou je vektorová mapa OpenStreetMap vytvorená dobrovoľníkmi. Je bez reklám a obmedzení, často presnejšia než komerčné a štátne mapy a ak v nej predsalen nájdete chybu, je pomerne jednoduché ju opraviť. Perspektívny je aj projekt fotografií ulíc Mapillary.
Vzdelávanie a veda
Domáce vzdelávanie detí je na vzostupe a spolu s ním online materiály pre školákov, ktoré slúžia aj ako obohatenie popri školskej dochádzke. Najlepšia je Khanova akadémia (cz, en). Pomaly sa rozrastajú aj materiály v slovenčine: eAktovka, Digiškola, Planéta vedomostí.
Študenti vysokých škôl si pomaly zvykajú na online skriptá. Najviac ich má asi MERLOT. Externé štúdium na Slovensku sa dnes robí zväčša cez Internet a externista dostane rovnaký diplom ako absolvent denného štúdia. Ak ale nechcete platiť za štúdium vôbec a nebude vám chýbať titul alebo len potrebujete niečo navyše k dennému štúdiu, využite širokú ponuku online predmetov od najlepších vysokoškolských učiteľov na svete na stránke edX. Môžete si kúpiť záverečný certifikát, ale nikto vás k tomu nenúti a celý predmet môžete absolvovať úplne zadarmo. Väčšina predmetov na Coursera je tiež zdarma.
V diplomovke alebo vedeckej práci využijete dáta z Wikidata, Kaggle alebo od slovenskej vlády. Možno si ešte pamätáte na začiatok roka 2017, keď slovenským vedcom vypli prístup k článkom iných vedcov. Dlhodobým riešením je prechod na open access model, kde distribúciu vedeckých článkov zabezpečujú neziskovky ako arXiv. Medzičasom nájdete takmer všetky články u pirátov na SciHube.
Beletria
Za tie stáročia od vynálezu kníhtlače sa naakumulovalo toľko klasickej beletrie, že málokedy potrebujete siahnuť po novej knihe. Projekt Gutenberg digitalizuje knihy s vypršanými autorskými právami, väčšinou v angličtine. Na Slovensku sa mu podobá Zlatý fond SME. Nová beletria je roztrúsená po rôznych stránkach. Na Slovensku ju nájdete napríklad na stránke eKnizky.sk. Ak si chcete knihu radšej vypočuť, nájdete mnohé diela aj vo forme audiokníh. Na detské knihy sa špecializuje Medzinárodná Detská Digitálna Knižnica a Free Kids Books.
Hudba
Na Jamendo Music môžete počúvať a sťahovať státisíce skladieb zdarma a bez reklám. Podobný je Unsigned Band Web. Ak potrebujete voľnú hudbu do videa alebo ako hudobné pozadie na verejnom mieste, skúste ccMixter, netlejble v Internetovom Archíve, Free Music Archive alebo Opsound. Ak hľadáte exotický žáner alebo konkrétnu skladbu, zíde sa vám Deezer a hudobné videá na YouTube. Obe služby majú širší výber za cenu reklám a obmedzení v neplatenej verzii. Ak len neviete nájsť niečo podľa svojej chuti, skúste Libre.fm, ktorý vám odporučí nové skladby z Jamendo a z Internetového Archívu podobné tým, ktoré už počúvate.
Ak si chcete zahrať na klavíri alebo gitare, noty nájdete na Mutópii, v Musopen (aj s nahrávkami koncertov) alebo v katalógu MuseScore. Na Internete nájdete aj noty k tisícom slovenských ľudových piesní.
Fotografie, kresby a maľby
Lacné a jednoduché fotoaparáty umožnili ľuďom zaplaviť Internet fotografiami, tak si môžeme dovoliť dvihnúť latku a očakávať voľnú licenciu a žiadne reklamy, čo spĺňa napríklad Pixabay. Vektorovú grafiku pod voľnou licenciou nájdete na stránke openclipart (nedostupná, čiastočná náhrada tu). Cestu do galérie alebo na výstavu vám ušetrí slovenský Web umenia alebo stránka Slovakiana a európska zbierka Europeana, ktorá obsahuje aj tisíce diel zo Slovenska. Pod voľnou licenciou nájdete fotografie aj na Flickri. Umelecké maľby a kresby publikuje DeviantArt a mnohé sa dajú stiahnuť.
Video a filmy
Videá sú na Internete takmer výlučne zdarma, často distribuované centrálne cez YouTube. Alternatívou chcú byť projekty PeerTube (o projekte) a DTube, ktoré dovolia bez reklám pozerať a stiahnuť voľne šíriteľné videá, napríklad tie o Blenderi.
Špeciálnou a veľmi populárnou kategóriou videí sú filmy. Za Charlieho Chaplina a mnoho iných starých filmov platiť nemusíte, pretože ich autorom vypršali autorské práva. Existuje zopár nových otvorených filmov, vrátane niekoľkých krátkych animovaných filmov vytvorených v Blenderi. Mnohé filmy a seriály sa dajú pozrieť online zaťažené len reklamou, vrátane relácií a seriálov slovenských televízií. Zvyšok nateraz vykrývajú piráti so svojimi torrentami a početnými pirátskymi stránkami.
Materiálny svet
Idea bezplatných služieb už presakuje aj do materiálneho sveta. Má to logiku všade tam, kde sú variabilné náklady na každého ďalšieho zákazníka zanedbateľné oproti investičným nákladom. Elektronická banka nie je o moc viac než server v datacentre a preto si mBank a Fio môžu dovoliť poskytovať takmer všetky svoje služby zdarma. Za SMS a telefonovanie platiť nemusíte, ak majú obe strany v telefóne Signal alebo WhatsApp. Lacnú nespoľahlivú domácu WiFi môžete premeniť na špičkové zariadenie pomocou opensource firmvéru DD-WRT. Začínajú sa vyrábať prvé opensource procesory založené na RISC-V. Na Slovensku sa experimentuje s bezplatným vstupom do múzeií a galérií každú prvú nedeľu v mesiaci a bezplatným vstupom do ZOO počas Bratislavských mestských dní.
Iné zdroje
Bezplatných zdrojov a zdrojov pod voľnou licenciou je veľa. Tu som sa venoval len tým najviditeľnejším prípadom. Ak viete o niečom dôležitom, čo som tu nespomenul, obzvlášť ak ide o zdroj v slovenčine alebo zo Slovenska, pošlite mi tip na emailovú adresu uvedenú v päte stránky.