Robert Važan

ChatGPT je veľmi staromódny programátor

ChatGPT je technicky umelá všeobecná inteligencia a píše kód celkom dobre, ale akonáhle začnete testovať hranice, všimnete si určité obmedzenia, ktoré sú zdá sa charakteristické pre všetky jazykové modely, prinajmenšom ak sú tieto modely aplikované na programátorské úlohy naivne a priamo.

Nejaký čas som skúšal dávať ChatGPT programátorské úlohy a tak teraz môžem zhrnúť jeho kľúčové obmedzenia nasledovne:

Vtip je v tom, ako to všetko pripomína moju mladosť v deväťdesiatych rokoch, dobe „skutočných programátorov“, ktorí písali svoje programy zhora nadol bez toho, aby ich čo i len raz testovali. Vtedy nikto nečítal API dokumentáciu, ak vôbec nejaká bola. Ľudia používali len tých pár API, ktoré dobre poznali. Krátke, algoritmicky husté programy boli zdrojom hrdosti. Písalo sa aj veľa krátkych batch programov a skriptov. Dalo by sa povedať, že ChatGPT je do značnej miery takýto staromódny programátor z 90. rokov.

Samozrejme, táto sranda nás všetkých prejde, keď sa ChatGPT zlepší alebo získa inteligentnejšieho konkurenta. Nedávno oznámené pluginy mu s najväčšou pravdepodobnosťou umožnia vyhľadávať v dokumentácii, skontrolovať kód pomocou kompilátora a spúšťať unit testy a konzolové programy. Ľudia už experimentujú s iteratívnou aplikáciou jazykových modelov (pozri napríklad LangChain). Priestor na poznámky a navigácia v kóde v IDE štýle by mohli byť implementované ako pluginy, ale skutočná veľká pamäť by ChatGPT umožnila robiť lokálne úpravy pri zohľadnení kontextu celého projektu.

Zbieranie skúseností v skutočnosti nevyžaduje učenie v reálnom čase. Ročný aktualizačný proces pravdepodobne integruje spätnú väzbu zo súčasných interakcií používateľov. Mesačné a týždenné aktualizácie by ChatGPT priblížili ľudskému tempu učenia. Súkromné jazykové modely trénované na relevantných projektoch vrátane súkromných databáz majú lepšie šance osvojiť si zručnosti a preferencie špecifické pre danú prácu.

Takže nie, aktuálna verzia ChatGPT ešte neznamená prelom v produktivite programátorov, ale aj v súčasnom stave šetrí čas a v tomto desaťročí sa pravdepodobne dramaticky zlepší.