Robert Važan

Slovenská Dvorakova klávesnica

Po slovensky je možné písať na viacerých variantoch Dvorakovej klávesnice. Najľahšie to asi ide na českom variante. Slovenský variant som nikde nevidel, tak tu skúsim aspoň načrtnúť, ako by mal asi vyzerať.

V prvom rade, je doba globalizácie a počítačov, takže chceme slovensko-anglicko-programátorské rozloženie. Príliš poslovenčená klávesnica by odrezala svojich užívateľov od angličtiny a zabránila by im programovať (a všeobecne písať kód), čo je v oboch prípadoch ťažký fail. Dokonca aj preusporiadanie kláves podľa frekvencie znakov v slovenskom texte by bolo pravdepodobne kontraproduktívne, pretože ľudia, ktorí najviac benefitujú zo strojopisu, píšu veľa po anglicky a podiel angličtiny ďalej rastie.

Český variant je preto dobrým základom a tu uvádzam len úpravy pre slovenčinu:

Najväčším kompromisom oproti slovenskej QWERTY klávesnici je používanie AltGr na výber dlhých a mäkkých písmen. Problém nie je ani tak to, že AltGr sa stláča palcom, kým Shift sa stláča malíčkom, ale hlavne to, že AltGr je len jeden (pravý Alt), kým Shift je na klávesnici dvakrát, raz pre každú ruku. Toto vedie k relatívne krkolomným AltGr kombináciám na pravej strane klávesnice. Napadá ma niekoľko riešení:

Čo by bolo treba spraviť, aby sa slovenská Dvorakova klávesnica dostala do praxe?

Ja osobne na toto momentálne nemám čas, tak nateraz používam český variant Dvorakovej klávesnice.