Prečo učiť deti písať na Dvorakovej klávesnici
Ja odporúčam učiť deti strojopis hneď ako rozumejú písmu. Tu chcem zhrnúť argumenty, prečo je lepšie preskočiť QWERTY a začať hneď s Dvorakovou klávesnicou.
Po slovensky je možné písať na viacerých variantoch Dvorakovej klávesnice. Najľahšie to asi ide na českom variante. Dúfajme, že časom bude k dispozícii aj slovenský variant.
Tu sú argumenty za Dvorakovu klávesnicu:
- Malým detským rukám s krátkymi prstami veľmi pomôže, že Dvorakova klávesnica sústredí najfrekventovanejšie znaky do stredného riadku.
- Deti majú v dnešnej dobe problémy so zápästiami (hlavne kvôli telefónom). Dvorakova klávesnica znižuje záťaž na zápästia.
- Používanie AltGr na výber mäkkých a dlhých písmen má viacero výhod oproti špecializácii horného riadku na QWERTY klávesniciach:
- Uľahčuje to striedanie angličtiny a slovenčiny, čo je v globalizovanom svete ďaleko častejšie než kedysi. Je to za cenu ťažšieho prístupu k mäkkým a dlhým písmenám, ale túto nevýhodu kompenzuje lepšie rozloženie Dvorakovej klávesnice.
- Zachováva sa tým prístup k celej palete symbolov, ktorá je nepostrádateľná pri písaní kódu.
- AltGr kombinácie sú spravidla na tej istej klávese, kde je základný znak, takže sa ľahšie učia.
- Strojopis na Dvorakovej klávesnici sa dá naučiť rýchlejšie a ľahšie.
- Na Dvorakovej klávesnici je možné písať rýchlejšie.
Dvorakova klávesnica má dva známe nedostatky:
- Klávesové skratky sú niekedy na zvláštnych miestach. Toto si ale deti, ktoré nikdy nevideli QWERTY klávesnicu, ani nevšimnú.
- Hardvér sa ťažšie zháňa, obzvlášť klávesnice detskej veľkosti. Toto je nie je až taký problém, keď už človek ovláda strojopis a nepozerá dole na klávesnicu.
Napriek tomu Dvorakovu klávesnicu odporúčam ako prvú klávesnicu na základe vyššie spomínaných výhod.