Digitálna výnimka z ľudských práv
Existuje nežiaduci trend využívať prechod na digitálne technológie ako príležitosť na obmedzenie práv občanov. Niekedy zákon výslovne rozlišuje medzi online a offline právami. Inokedy to tajné služby robia skryto. Internetové monopoly ochotne pomáhajú, keď to vyhovuje ich obchodným záujmom alebo keď je to v súlade s názormi ich vlastníkov. Internetové moby a trollovia potom vykryjú všetko, čo vlády a korporácie prehliadli.
Tu je niekoľko príkladov digitálnej výnimky z ľudských práv:
- Myslenie: Myslenie je súkromné a vláde neprístupné, ale akonáhle použijete umelú inteligenciu (napríklad ako nástroj na brainstorming), vláda sa vloží do procesu myslenia a zakáže určité myšlienky.
- Pamäť a predstavivosť: Môžete si pamätať alebo predstavovať čokoľvek chcete, ale akonáhle na to isté použijete počítač, napríklad vedením poznámok alebo použitím generatívnej umelej inteligencie, vaša pamäť a predstavivosť už nie sú súkromné. Môžu byť sledované, cenzurované a môžete byť za ne stíhaní.
- Komunikácia: Súkromie korešpondencie je ľudské právo, ale uplatňuje sa len na papierovú poštu. Snowden nám ukázal, že vlády budú čítať všetku nešifrovanú online komunikáciu, ktorú prečítať vedia.
- Súkromný priestor: Keďže fyzická vzdialenosť je vo virtuálnom svete irelevantná, hranice súkromia sú namiesto toho vymedzené šifrovaním. Napriek tomu vlády presadzujú zákony, ktoré zakazujú šifrovanie a s ním aj všetok súkromný priestor vo virtuálnom svete.
- Prístup k informáciám: V prípade niektorých háklivých dotazov vyhľadávače vrátia výsledky pre presne opačný dotaz. Informácie sú technicky stále k dispozícii, ale nie je možné ich nájsť.
- Vyjadrenie názoru: Kontroverzné názory sú odstránené z výsledkov vyhľadávania a z obsahových platforiem. Často je to sprevádzané banom/blokovaním, čo nabáda k preventívnej autocenzúre.
- Fair use: Autorský zákon vymedzuje niekoľko výnimiek z autorských práv (napr. zálohovanie, predaj kópie, citovanie, neoriginálny obsah). Tieto výnimky sú však v prípade elektronických kópií často znefunkčnené technickými prostriedkami.
- Anonymita: Komerčné špehovanie je v súčasnosti vďaka GDPR menší problém. Vlády však stále môžu sledovať úplne každého a vytvárať podrobné osobné profily.
Keďže sa čoraz viac aktivít presúva z fyzického sveta do virtuálneho, nižšie štandardy práv vo virtuálnom svete sa uplatňujú čoraz častejšie, zatiaľčo vyššie štandardy práv z fyzického sveta postupne strácajú na význame. Takto sa práva občanov môžu obmedzovať bez väčšieho odporu.