Robert Važan

O čom je v skutočnosti bezpečnosť umelej inteligencie

Na aktuálnej vlne iniciatív v oblasti etiky, bezpečnosti a regulácie umelej inteligencie niečo nesedí. Prezentované riziká umelej inteligencie vyzerajú byť zveličené. Šíria sa podozrenia, že ľudia stojaci za týmito iniciatívami nie sú úprimní, pokiaľ ide o ich motívy, a že vyvolávajú morálnu paniku v snahe dosiahnuť skryté ciele. Tu chcem zhrnúť situáciu a ponúknuť svoju interpretáciu.

Toto sú len niektoré príklady iniciatív na reguláciu umelej inteligencie z celého sveta:

Údajné riziká

Napriek všetkým obavám, pri podrobnejšom skúmaní vyzerajú prezentované riziká umelej inteligencie dosť nevinne.

Motívy a agendy

Zatiaľ čo deklarované riziká umelej inteligencie sú prezentované otvorene, a teda sa dajú ľahko preskúmať, zloženie a motivácia loby pre reguláciu umelej inteligencie je oveľa ťažšie čitateľná. Tu sú niektoré zo zaujímavejších postrehov, ktoré vyniesli na povrch iní autori:

Ľudské práva

Hoci cieľom zákonov o umelej inteligencii je naozaj regulácia umelej inteligencie, nevyhnutne budú nepriamo regulovať aj správanie ľudí.

Záver

Ak sa spýtate mňa, ja tu vidím skôr boj o moc než skutočný záujem o bezpečnosť občanov. Umelá inteligencia bude obrovským zdrojom príjmov pre firmy a zdrojom moci pre vlády. Niet divu, že sa legislatíva o umelej inteligencii presadzuje rekordným tempom.

Ako to urobiť správne

Bežnému občanovi by bolo pravdepodobne zatiaľ lepšie bez akejkoľvek regulácie umelej inteligencie, aby sa súčasná slabá výkonnosť umelej inteligencie mohla zlepšovať maximálnym tempom a aby neexistovali žiadne prekážky pre vývoj opensourcovej umelej inteligencie, ktorá by pravdepodobne najviac posilnia postavenie bežných občanov. Legislatívu by bolo lepšie zavádzať postupne, keď všetci získajú predstavu o tom, ako sa táto nová technológia správa v praxi a aké sú skutočné problémy.

Domnievam sa, že najreálnejším bezprostredným rizikom je koncentrácia moci. Ľudská inteligencia je jedinečný prírodný zdroj, jeden z najcennejších zdrojov na svete. Každý dostane približne rovnaký mozog a tento mozog mu nemožno vziať. To podporuje rovnosť medzi ľuďmi a dáva ľuďom vyjednávaciu silu, ktorej výsledkom je demokracia a spravodlivé pracovné podmienky. Umelá inteligencia narúša súčasnú rovnováhu síl tým, že znižuje hodnotu ľudskej inteligencie a zároveň umožňuje bohatým hromadiť umelú inteligenciu. Regulácia umelej inteligencie tento problém ešte zhoršuje tým, že obmedzuje prístup verejnosti k tejto technológii. Na zmiernenie tohto problému je lepšie podporovať vývoj opensourcovej umelej inteligencie a jej neobmedzenú a širokú distribúciu.